Když nám zemře milovaná osoba, může se stát, že po sobě zanechá dědictví, které přinese nejasné a nepříjemné úskalí. Na co si tedy dát při dědictví pozor?
Závěť nebo ne?
Je všeobecně známo, že pokud je napsána závěť u notáře tak, aby splňovala všechny formální požadavky, celé dědičské řízení bude zjednodušené a majetek bude odkázán pozůstalým přesně dle pokynů uvedených v závěti. V tomto případě může být rozdělen majetek přesně dle představ zesnulého a rozdělení majetku se neřídí žádnými pravidly - pouze závětí samotnou.
Pokud však závěť neexistuje, čeká dědice tzv. zákonné dědičské řízení. Dědictví se tak obvykle rozděluje mezi nejbližší rodinu - manželku a děti - a to stejným dílem. V případě, že nejbližší rodina nedědí, připadne dědictví na vnoučatům.
Pozor na dluhy!
Málokdo ví, že dědictví s sebou může přinést také mnoho problémů. Jedním z nich mohou být dluhy, které zesnulá osoba nestihla zaplatit. Ty v momentě smrti spadají na dědice. Ptáte se proč? Pokud dědic přijme dědictví, okamžitě také přijímá majetkové vyrozumění. Právě to je často kamenem úrazu, protože v případě, že dluhy převyšují cenu nabytého dědictví, musí je hradit ze svého.
Samozřejmě dědic má v tomto případě několik možností:
přijmout celé dědictví - aktiva i pasiva
odmítnout celé dědictví - tím pádem se dluhům úplně vyhne
Dědic může také požádat o tzv. výhradu soupisu pozůstalosti. V tom případě dědic splatí dluhy jen v takové výši, aby nepřesáhly hodnotu dědictví.
Je však důležité si dát pozor na lhůtu odmítnutí dědictví. Dědictví je totiž nutné odmítnout do 1 měsíce ode dne soudního vyrozumění. Pokud má dědic trvalé bydliště v zahraničí, tato lhůta se prodlužuje na 3 měsíce.
Dědice může překvapit také vydědění
Ano, občas se pozůstalí mohou setkat také s vyděděním a to z několika prokazatelných důvodů:
úplný nezájem o zesnulou osobu
neposkytnutí pomoci zesnulé osobě v nouzi
potenciální dědic spáchal trestný čin a byl odsouzený
dědic vede neuspořádaný život